Mohu konopnou mast užívat i na opruzeniny?

Opruzeniny jsou běžným kožním onemocněním, které se pravděpodobně objeví během prvních několika let života i u Vašeho dítěte. Kromě dětí na opruzeniny mohou trpět také dospělí. Krémy na opruzeniny nabízejí účinné řešení, jak zklidnit opruzeniny u dospělých i dětí a předcházet jejich vzniku. Zjistěte vše o opruzeninách a také o tom, zda lze konopnou mast na opruzeniny užívat?

Ano, konopnou mast lze používat i na opruzeniny.

Opruzeniny u dětí

U dětí, zvláště pak miminek, se opruzeniny vyskytují celkem běžně v důsledku zapaření kůže (děje se tak zejména u dětí, co nosí plínky). Často to souvisí s mokrými nebo nedostatečně měněnými plenkami. Opruzeniny u miminek ale můžou vzniknout i pokud mají velmi citlivou pokožku. Rozhodně to nemusí znamenat, že svému dítěti málo měníte plenky. 

Opruzeninám u dětí se také říká plenková dermatitida a vypadá jako červené zanícené skvrny na zadečku Vašeho dítěte. 

Kromě zadečku se opruzeniny u dětí mohou objevit také na nožičce nebo v přeloktí (v záhybech kůže).

Opruzeniny u dětí mohou být ale také způsobeny alergickými reakcemi, proto rozhodně není dobré je přehlížet.

Opruzeniny v tříslech

Víte, že?

Více než polovina dětí ve věku od 4 do 15 měsíců má alespoň jednou během dvou měsíců opruzeniny.

Kdy se nejčastěji vyskytují opruzeniny u dětí?

Opruzeniny u dětí se častěji vyskytují, když:

  • Děti nejsou dostatečně udržovány v čistotě a suchu.
  • Děti mají častou stolici, zejména pokud stolice zůstává v plenkách přes noc.
  • Děti mají průjem.
  • Děti začínají jíst pevnou stravu.
  • Děti užívají antibiotika nebo matky kojených dětí užívají antibiotika.

Opruzeniny u dospělých

Příčinou opruzenin u dospělých je zapaření. Sklony k tomu mají lidé s nadváhou, kde se opruzeniny tvoří v kožních záhybech. Dále jsou rozhodně v ohrožení i staří lidé, případně dlouhodobě nemocní, kteří jsou upoutáni na lůžko.

.

Opruzeniny se mohou objevit ale i u mladých lidí (třeba sportovců) jako reakce na oblečení (syntetické materiály).

Příčiny vzniku opruzenin u dospělých:

  • zanedbaná hygiena
  • přílišná vlhkost
  • kvasinková infekce
  • bakteriální infekce
  • alergické reakce na jídlo
  • porucha imunitního systému
  • obezita
  • diabetes
  • nadměrné pocení
  • neprodyšné oblečení (syntetické materiály)
  • nemoci, při kterých je člověk upoután na lůžko

Jaké jsou příznaky opruzenin?

Mírně zarudlá kůže se svědivou až palčivou bolestivostí.
Oblast může být na dotek teplá.

Kde se nejčastěji tvoří opruzeniny?

Obvykle se vyskytují opruzeniny v tříslech, podbřišku, genitáliích (opruzeniny na konečníku) a horní části stehen. 

Léčba opruzenin

Opruzeniny (lidově řečeno také vlk) jsou velmi nepříjemné, pálí a svědí. Je proto důležité zahájit včasnou léčbu, která uklidní pokožku a zabrání dalšími vzniku opruzenin.

Nejlepší léčbou opruzenin je udržovat pokožku dítěte co nejčistší a nejsušší. Pokud již opruzeniny u dospělého nebo dítěte vznikla, doporučujeme užívat vhodné krémy a masti na opruzeniny.

Zlepšení stavu opruzenin může trvat i několik dní, vždy zde záleží na závažnosti opruzenin. Pokud se se stav nelepšil, nebo se dokonce domácí léčbou horšil, vždy raději navštivte lékaře, který Vám může předepsat i hydrokortizonový krém, případně antibiotikum, bude - li to třeba.

Pomáhá konopná mast na opruzeniny?

Ano, konopná mast pomáhá na opruzeniny.

Konopná mast na kůži má silné protizánětlivé účinky. Díky přírodnímu složení mast promašťuje a renegeruje. Neobsahuje chemické látky, takže nedráždí citlivou pokožku (stejně dobře jako na opruzeniny, působí na ekzematickou pokožku). 

Díky svému šetrnému složení je mast s konopím na kůži vhodná pro použití i u dětí.

Konopná mast obsahuje: konopný olej, který jemně a šetrně pečuje o pokožku, lanolin, který se vstřebává rovnou a nevytváří vzduchový polštář na kůži, která se díky němu snadněji hojí. Obsažený měsíček je k promaštění také velmi vhodný. A navíc ještě bambucké máslo, které se na opruzeniny přírodně rozhodně doporučuje!

Navíc je mast bez chemických a toxických látek, což je u masti na opruzeniny také velmi důležité.

Konopná mast na opruzeniny

Díky své mastnější konzistenci je konopná mast vhodná spíše až na léčbu opruzenin, nikoliv jako prevence. Jako prevence vzniku opruzenin doporučujeme používat buď zinkovou mast na opruzeniny, nebo speciální krémy na opruzeniny (například od značky Weleda).

Jaká je prevence proti opruzeninám?

Nejlepší je, pokud opruzeniny vůbec nebudete muset řešit. Proto dbejte na prevenci proti nim.

Mezi prevenci patří:

U dětí i dospělých patří pravidelná hygiena a dostatečné osušení pokožky (po koupání či sprchování) a následně i její promazání. Důležité je také oblečení, pokud možno především prodyšné (ideální je bavlna).

U míst, kde lze předpokládat zapaření, se preventivně dají používat aplikace krémů proti opruzeninám.

U miminek s plenkovou dermatitidou doporučujeme častější mazání plenek a aplikaci krému proti opruzeninám.

Co přírodního na opruzeniny?

Stále častěji se my, lidé, obracíme v hledání řešení našich problémů právě na přírodu. A není tomu jinak ani u opruzenin. Co přírodního tedy lze na opruzeniny použít?

Na opruzeniny lze vyrobit i vlastní domácí mast (konopnou, heřmánkovou). Kromě vlastní masti si můžete připravit také odvar z heřmánku nebo z řepíku - z odvaru si můžete udělat tzv. "sedací koupel" (u opruzenin u konečníku) si lze na pár minut do koupele sednout. Poté řádně osušit. Případně si odvarem můžete opruzeniny žínkou potírat (opět řádně osušit).

Dalšími bylinkami, které pomáhají v léčbě opruzenin jsou:

  • měsíček
  • levandule
  • kokosový olej
  • konopný olej :-)
  • bambucké máslo

Babské rady: Co na opruzeniny?

Černý čaj - Ozkoušený fígl našich babiček - omývat postižená místa černým čajem. Jedná se o ověřenou metodu našich babiček.

Naše babičky dále používaly bylinky, které jsme jmenovali výše u přírodní léčby opruzenin a připravovali si z nich obklady. Také byl oblíbený a účinný dětský zásyp.

Nejlepší je prevence proti opruzeninám u dětí a dospělých

Ať to shrneme, opruzeniny u dospělých i opruzeniny u dětí jsou velmi nepříjemné, svědivé až pálivé onemocnění kůže a je lepší se jim vyvarovat. Vyvarovat se opruzeninám lze a to dodržováním zvýšené hygienické péče o své tělo (případně o tělo svého dítěte). Pokud se opakují opruzeniny u Vašeho miminka, zvažte i výměnu plenek či vlhčených ubrousků na zadeček, které někdy miminka mohou dráždit. 

U dospělých kromě zvýšené hygieny dbejte také na kvalitní a prodyšné oblečení, které zajistí to, že Vaše kůže bude dýchat. Pokud se nadměrně potíte a následkem toho se Vám objevují opruzeniny, vyzkoušejte třeba i antiperspiranty. Pokud by tvorba nebo léčba opruzenin začala být nezvladatelná, určitě neváhejte kontaktovat svého lékaře.


 Autor článku: Lucie Garabášová

 

Používáme ověření věku Adulto