Účinky CBG - jaké jsou pozitivní i vedlejší?
Kanabigerol je jednou z mnoha látek, známých jako kanabinoidy, které se vyskytují v rostlinách konopí. V posledních letech vědecký zájem o CBG neustále roste, a to zejména díky jeho slibným účinkům. V tomto článku prozkoumáme CBG podrobněji. Prozkoumáme, jaké účinky CBG má - a to jak pozitivní, tak i ty vedlejší.
Jak působí CBG v našem těle?
Stejně jako jiné kanabinoidy, CBG účinkuje tak, že ovlivňuje endokanabinoidní systém v našem těle. Endokanabinoidní systém je komplexní soubor receptorů (CB1 a CB2 receptory), chemických látek zvaných endokanabinoidy a enzymy.
Endokanabinoidy jsou sloučeniny, které naše tělo produkuje. Navazují se na receptory CB1 a CB2. Jejich úlohou je pomáhat regulovat mnoho našich fyziologických funkcí a udržovat stav vnitřní rovnováhy.
CBG se váže primárně na receptory CB2.
CBG je sice jedním z prvních kanabinoidů rostliny konopí (dokonce označován jako "praotec" kanabinoidů), avšak výzkum účinků nesahá tak daleko, jako třeba u účinků CBD. Proto jsou dosavadní studie prováděné většinou u zvířat, rovněž také čerpáme z vlastních referencí na CBG.
Protizánětlivé účinky
Studie o CBG pro zánětlivé onemocnění střev (IBD) přinesla zajímavé výsledky. Vědci zjistili, že CBG snížil zánětlivé markery u zvířat s indukovanou IBD (idiopatický střevní zánět) a zmírněnou kolitidou. Na základě těchto zjištění autoři studie naznačují, že CBG by měla být dále testována na lidských subjektech jako léčba IBD.
Neuroprotektivní účinky
Kromě protizánětlivých účinků může CBG působit také jako antioxidant a chránit nervový systém před poškozením.
Další studie na zvířatech týkající se neuroprotektivních účinků CBG přinesla některé zajímavé výsledky. Zjistilo se, že CBG může pomoci zlepšit motorické deficity a uchovat neurony u neurodegenerativních chorob, jako je Huntingtonova choroba.
CBG jako stimulátor chuti k jídlu
Vědci tento účinek objevili ve studii o CBG z roku 2016. Podávali buď CBG nebo placebo a pozorovali stravovací návyky. Ti, kteří užívali CBG, zvýšili svůj počet jídel a zdvojnásobili svůj celkový příjem potravy.
CBG by mohlo být slibným řešením při onemocněních, které způsobují poruchy příjmu potravy.
CBG na problémy s močovým měchýřem
Studie o kanabinoidech pro dysfunkci močového měchýře z roku 2015 zjistila, že CBG je schopno redukovat kontrakce močového měchýře vyvolané acetylcholinem. Mezi všemi testovanými kanabinoidy byl CBG jedním z nejúčinnějších spolu s A9-tetrahydrokanabivarinem (THCV). Ukázalo se také, že CBG snižuje tyto kontrakce u lidských subjektů.
Účinkuje na glaukom
CBG zlepšuje odtok tekutin z oka a snižuje nitrooční tlak. Kanabinoid navíc působí jako vazodilatátor v oku a zlepšuje jeho krevní oběh. Díky tomuto účinku se do oka dostane více krve, která je navíc bohatší na kyslík, což může být užitečné při léčení dalších očních onemocnění.
Pomáhá s léčbou deprese
CBG blokuje serotoninové receptory, což naznačuje důležitou úlohu v léčbě deprese.
Zajímá Vás také, jaký je rozdíl CBD vs. CBG konopný olej? Podívejte se na video:
Má CBG vedlejší účinky?
CBG má jen velmi málo nežádoucích účinků. Údajně navíc působí proti psychoaktivním účinkům THC.
Vedlejší účinky CBG mohou zahrnovat:
- Svalovou slabost
- Nevolnost a zvracení
- Závratě
V podstatě jsou vedlejší účinky CBG srovnatelné s vedlejšími účinky CBD.
Zdroje:
https://wayofleaf.com/education/cbg-what-is-cbg-how-does-it-work-and-what-is-it-used-for
Autor článku: Lucie Garabášová