Co je to konopný olej a jak nám prospívá?
Konopný olej je nejen důležitou složkou potravy, ale také významným prostředkem pro léčbu kožních problémů. Co je to konopný olej, jak je získáván a jaké má benefity?
Používá se již po tisíciletí. Díky obsahu nenasycených mastných kyselin omega-3 a omega-6 patří mezi nejcennější rostlinné oleje. Obsažené mastné kyseliny se řadí do skupiny esenciálních mastných kyselin, které si lidský organismus neumí vytvořit sám a lze je tedy získávat pouze z potravy.
Alergiky potěší, že je hypoalergenní a přináší pokožce účinně ideální míru pH.
Konopný olej účinky
- Posílení imunity
- Předcházení zánětům
- Pomáhá při akné, ekzémech, plísních, oparech, kvasinkách, spáleninách a dalších kožních potížích
- Přispívá ke správnému fungování trávicího ústrojí i zácpě
- Má příznivý vliv na oči
- Podporuje činnost srdce
- Přináší úlevu při bolestech svalů, kloubů i páteře a přispívá k regeneraci
- Chrání ledviny
Drahocenná potravina
Konopný olej obsahuje Ideální poměr nenasycených mastných kyselin omega 3 a 6, které běžná strava neobsahuje, tělo si je neumí samo vytvořit a je nutné je do těla dodávat pomocí stravy.
Konopný olej lze používat stejně jako jiné oleje - olivový či slunečnicový. Vhodný je zejména pro studenou kuchyni a to z důvodu zachování prospěšných látek. Obsahuje také vysoký podíl vitamínu E, který je důležitým pro své účinky antioxidantem chránícím buněčné membrány před poškozením volnými radikály.
Jeho oříšková chuť se dá využít do sladké i slané kuchyně. Vůně je jemná a příjemná. Jeho užívání je zcela bezpečné, neobsahuje žádné psychoaktivní látky a pomáhá při různých neduzích.
Blahodárná kosmetika
Tento rostlinný olej se velmi dobře vstřebává, takže pokožka není po aplikaci mastná. Konopný olej svými účinky na pleť harmonizuje stav kožních buněk a vyrovnává pH pokožky. Zároveň pomáhá obnovovat přirozený ochranný mikrofilm, a tím zvyšuje odolnost pokožky vůči negativnímu působení okolního prostředí. Je vhodný i pro citlivou a ekzematickou pokožku.
Konopný olej pomáhá zejména při akné, atopickém ekzému či lupénce. Nejen, že zlepšuje stav pleti a kůže, ale také mírní svědění. Jedná se o přírodní látku, takže nemá vedlejší účinky a je vhodný i pro děti.
Vedle výše zmíněných kožních problémů pomáhá také při léčbě popálenin a hojení ran.
Jak se používá konopný olej?
Podle doporučení odborníků na výživu potřebuje každý zdravý dospělý člověk průměrně 7 g kyseliny linolové denně, přičemž se doporučuje až 10 g na den. To odpovídá 50 až 60 g konopných semen nebo 15 až 20 g konopného oleje na den (1–2 polévkové lžíce).
Jelikož se jedná o panenský za studena lisovaný olej, používá se zejména pro studenou kuchyni, například do salátů, těstovin, k ochucení pomazánek nebo omáček. Olej je třeba skladovat v chladu a temnu přibližně 6 měsíců pro potravinářské účely – po této době je ještě další 3 měsíce vhodný pro vnější použití.
Léčba konopným olejem zevně je vhodná doplňková terapie pro pacienty s lupénkou, akné, nebo se suchou a podrážděnou pokožkou. Konopný olej kůži hydratuje a zvláčňuje, velmi dobře hojí jizvy, nebo popáleniny. Masti z konopného oleje také zmírňují bolesti zad, svalů a kloubů.
Chcete-li mít doma účinný lék z přírody, konopný olej je to pravé. Užívat vnitřně i zevně jej mohou dospělí i děti.
Jak se vyrábí konopný olej?
Konopný olej se vyrábí za studena lisováním z konopných semen. Má příjemnou oříškovou chuť a sytě zelenou barvu, jež napovídá o vysokém obsahu chlorofylu, který působí v lidském těle jako antioxidant, má protizánětlivé a antibakteriální účinky a posiluje imunitní systém.
Konopné semínko má výtěžnost cca 30% oleje, což znamená, že ze 100 kg semínek vylisujeme přibližně 30 litrů konopného oleje. Při lisování vznikají ještě tzv. výlisky. Ty slouží buď jako kvalitní krmivo pro hospadářská zvířata, např. koně, nebo ryby, nebo se jemně melou na konopnou mouku. Mouka z konopných semen je bezlepková a tudíž vhodná pro lidi s celiakií.
Lisovaný olej z konopných semen má prakticky nulový obsah psychotropních látek. Semena konopí setého neobsahují THC ve více než stopovém množství, takže nemohou působit jako droga.
Konopný olej BIO vs. NEBIO
V sortimentu Zelené Země naleznete BIO i NEBIO verzi. Rozdíl není v kvalitě, nebo chuti, nýbrž a pouze v tom, že BIO olej byl vypěstován za podmínek ekologického zemědělství, kdežto NEBIO olej ne.
To se samozřejmě odrazí ve výsledné ceně produktu, která je u NEBIO výrazně nižší:
Srovnání konopného oleje vs. ostatní rostlinné oleje
Standardní západní strava obsahuje obecně nadbytek tuků, především nasycených mastných kyselin a omega-6 kyselin, což zvyšuje rizika srdečně-cévních onemocnění, autoimunitních onemocnění i rakoviny. Nahrazení potravin s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin (nejčastěji masné a mléčné výrobky) potravinami s vyšším obsahem EMK (např. v podobě za studena lisovaných rostlinných olejů) může pomoci těmto nemocem předcházet a léčit je.
Konopný olej se vzhledem ke složení považuje z tohoto hlediska za optimální.
Nutriční srovnání kvalitních rostlinných olejů:
Srovnání kvalitních rostlinných olejů s vysvětlením a účinky
Autor článku: Pavel Čermák