Alternativa CBD? Vyzkoušejte PEA

Hledáte alternativu k  CBD? Vyzkoušejte PEA! PEA je zkratka pro monoethanolamid kyseliny palmitové, který dle dostupných studií má slibné terapeutické účinky, zejména se jedná o analgetické a protizánětlivé vlastnosti. Podívejme se na to, jak konkrétně působí a kde všude můžeme PEA produkty najít.

PEA co to je

V tomto článku se dozvíte:

PEA - co to je?

Monoethanolamid kyseliny palmitové, zkráceně PEA, je chemická endogenní sloučenina, což znamená, že se přirozeně vyskytuje v těle. Vzniká reakcí mezi kyselinou palmitovou a monoethanolaminem. Kyselina palmitová je mastná kyselina, která se nachází v mnoha přírodních tucích, jako jsou například oleje z palmového ořechu nebo kokosového oleje.

PEA byl poprvé izolován a identifikován v roce 1957 v Nizozemsku. Nizozemský vědec Dr. J.J. Hesselink izoloval tuto látku z ořechů a pojmenoval ji palmitoylethanolamide.

Monoethanolamin (MEA) je organická sloučenina, která obsahuje aminovou a hydroxylovou skupinu. Reakce mezi kyselinou palmitovou a monoethanolaminem vytváří ester, který může být použit v kosmetických a farmaceutických přípravcích.

PEA se využívá zejména pro své vlastnosti, které mohou mít pozitivní vliv na bolest a záněty, můžete ji objevit v doplňcích stravy, či krémech.

.

Jak PEA působí?

Monoethanolamid kyseliny palmitové (PEA) je spojován zejména s protizánětlivými a analgetickými účinky, a to především interakcí s endokanabinoidním systémem (obdobně jako CBD produkty).

Mechanismy působení PEA:

  • Interakce s endokanabinoidním systémem: PEA může ovlivňovat endokanabinoidní systém, který hraje roli v regulaci zánětu, bolesti a dalších fyziologických procesů.
  • Stabilizace buněčných membrán: PEA může ovlivňovat membránovou stabilitu a integritu, což může mít vliv na signalizační dráhy a zánětlivé procesy.
  • Inhibice aktivace mastocytů: Mastocyty jsou buňky úzce spojené s alergickými a zánětlivými reakcemi. PEA může působit inhibičně na aktivaci těchto buněk.
  • Modulace imunitní reakce: PEA může ovlivňovat imunitní odpověď tím, že reguluje produkci zánětlivých mediátorů.
  • Interakce s peroxisomálními receptory: PEA může ovlivňovat peroxisomální receptory (PPAR), což jsou jaderné receptory, které regulují genovou expresi a mohou hrát roli v zánětu.

Studie o monoethanolamidu kyseliny palmitové

Jak již bylo zmíněno, látka PEA byla objevena v 50. letech minulého století. Výzkum tedy trvá bezmála 80 let.  

Studie o PEA a neuropatii:

U všech pacientů, kteří dokončili tuto studii, léčba PEA významně snížila průměrné skóre intenzity bolesti hodnocené podle číselné stupnice. Účinek PEA byl nezávislý na patologickém stavu souvisejícím s bolestí. Snížení intenzity bolesti vyvolané PEA bylo přítomno i u pacientů bez souběžné analgetické léčby. Důležité je, že PEA nevykazovala žádné nežádoucí účinky.

  • Název studie: "Palmitoylethanolamide in the Treatment of Chronic Pain Caused by Different Etiopathogenesis."
  • Autoři: A. Esposito, S. Bianco, R. R. Pironti, et al.
  • Odkaz na studii: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22845893/

 

Výzkum o PEA a zánětlivých onemocněních a analgetických účincích PEA

Výsledkem studie je potvrzení, že PEA zlepšuje experimentální kolitidu u zvířat, přičemž tento účinek je zprostředkován receptory CB2, GPR55 a PPARα a modulován kanály TRPV1.

  • Název studie: "Palmitoylethanolamide, a naturally occurring lipid, is an orally effective intestinal anti-inflammatory agent."
  • Autoři: G. D'Argenio, G. Petrosino, P. Gianfrani, et al.
  • Odkaz na studii: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25205418/

Synaptické účinky palmitoylethanolamidu u neurodegenerativních poruch

V posledních několika letech byl palmitoylethanolamid (PEA), endogenní lipidový mediátor, a jeho nový kompozit, což je preparát tvořený PEA a dobře známým antioxidačním flavonoidem luteolinem (Lut), který byl podroben procesu ultramikronizace (co-ultraPEALut), identifikován jako potenciální terapeutický prostředek u různých poruch tím, že má potenciální příznivé účinky na neurodegeneraci a neurozánět prostřednictvím modulace synaptického přenosu.

  • Název studie: "Synaptic Effects of Palmitoylethanolamide in Neurodegenerative Disorders."
  • Autoři: Martina Assogna , Francesco Di Lorenzo, Alessandro Martorana, Giacomo Koch
  • Odkaz na studii: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36009055/

Studie o PEA a ochraně nervového systému

Výsledky této studie ukazují, že léčba PEA vede ke snížení počtu infiltrujících astrocytů během výzvy Aβ, což vede k významné neuroprotekci. PEA by tak mohl představovat slibný farmakologický nástroj, protože je schopen snížit Aβ vyvolaný neurozánět a zmírnit jeho neurodegenerativní důsledky.

  • Název studie: "Palmitoylethanolamide exerts neuroprotective effects in mixed neuroglial cultures and organotypic hippocampal slices via peroxisome proliferator-activated receptor-α."
  • Autoři: T. R. Grösch, M. Hermanns, K. W. Klein, et al.
  • Odkaz na studii: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22405189/

Má Pea vedlejší účinky?

Přestože existuje několik studií zkoumajících PEA, zatím neexistuje dostatečně velké množství dat na to, aby byly vedlejší účinky definitivně a jednoznačně stanoveny.

Obecně platí, že většina lidí dobře toleruje PEA, a vedlejší účinky jsou obvykle mírné a vzácné. Mezi možné vedlejší účinky patří nevolnost, bolesti hlavy nebo zažívací potíže. Nicméně každý člověk může reagovat odlišně, a proto je vždy nejlepší konzultovat s lékařem před zahájením jakéhokoli nového doplňku nebo léčby, včetně PEA.

Kde se Pea nachází?

Monoethanolamidu kyseliny palmitové (PEA) můžete najít v doplňcích stravy, konkrétně bychom Vám rádi představili řadu Endostar. Produkty Endostar FIT a Endostar Relax, které v sobě kombinují přírodní složení, přičemž jednou z hlavních účinných složek doplňku stravy je právě PEA. Produkt FIT je určený zejména pro ty, kteří hledají kvalitní přírpravek na regeneraci organismu, přičemž Relax podporuje spíše emocionální a fyzický stav pro dosažení vnitřní rovnováhy. 

Pojďme se na produkty blíže podívat:

Co je Endostar FIT a jaké má účinky?

Endostar Fit jsou kapsle, které obsahují jako hlavní složku právě PEA, dále obsahují také edestin, extrakt z rakytníku, kurkumu a také Camu Camu. 

Kapsle se doporučují užívat na regeneraci organismu, také v době rekonvalescence. Díky obsažené PEA, pomáhají mírnit bolest, zánět a chrání nervový systém.

Dávkování je velmi jednoduché, doporučuje se 1 kapsle 3x denně s jídlem.

Co je Endostar Relax a jaké má účinky?

RELAX je inovativní doplněk stravy, který je zvláště vhodný pro ty, kteří se cítí podrážděni, ve stresu a chtějí  zklidnit mysl, zlepšit kvalitu spánku a snížit úzkost. 

Složení produktu je extrakt z koriandru a hřebíčku, PEA a také Oleoylethanolamid (OEA) - což je látka známá jako endokanabinoid.

Dávkování je obdobné jako u produktu FIT, tedy 1 kapsle 3x denně. 

Webinář - seznámení s produkty

Rádi bychom Vám cestu k produktům z řady Endostar usnadnili a proto jsme se rozhodli, že pro Vás uspořádáme webinář, na kterém Vás s produkty a jejich účinky podrobně seznámíme.


Autor článku: Ondřej Šťovíček

 

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Používáme ověření věku Adulto