6 rostlin, kromě konopí, které obsahují kanabinoidy
Konopí není jedinou rostlinou, která obsahuje lékařsky prospěšné kanabinoidy - hlavně CBD, i když právě díky této rostlině, byly vědci objevené terapeutické vlastnosti těchto sloučenin. Ve skutečnosti, existuje v přírodě ještě několik rostlin, které jsou bohaté na kanabinoidy a také ovlivňují endokanabinoidní systém našeho těla. Endokanabinoidní systém napomáha v lidském těle udržovat vnitřní rovnováhu, nebo-li homeostázi, která je potřebná pro udržení našeho optimálního zdraví.
Aby se naše povědomí o kanabinoidech a endokanabinoidním systému rozšířilo, vědci a botanici zkoumají přítomnost kanabinoidů i v jiných rostlinách, než je samotné konopí, a které se používají v přírodním léčitelství. Níže v tomto článku Vám proto přinášíme bližší informace o rostlinách, které obsahují kanabinoidy spolu s popisem jejich terapeutických účinků.
Třapatka nachová – Echinacea purpurea
Tato rostlina je známá pro svoji schopnost účinně léčit běžné nachlazení. Používá se taky při léčbě úzkosti, únavy, migrén a artritidy. Třapatka se od konopí ale trochu liší, protože místo kanabinoidů obsahuje kanabimimetika, které se vážou na receptory endokanabinoidného systému, konkrétně na receptor CB2. Podobně jako v konpí THC, N-alkyl amidy (NAAs) v echinacei jsou účinné pri regulaci imunitního systému, bolesti a zánětů.
Plamatka zelná - Acmella Oleracea
Rostlina, která roste v povodí řeky Amazon se používa k výrobě gélu, který zmírňuje bolesti. Vědci z Cambridge University zjistili, že blokuje receptory, které se nacházejí v nervových zakončeních. Sloučeniny, které se nacházejí v plamatce zelné se nazývají N-Isobutylamidy a jsou podobné kanabinoidním sloučeninám, které regulují bolest a zápal. Tento přírodní lék se používá hlavně jako při dentálních onemocněních, např. zápal zubu moudrosti.
Helichrysum umbraculigerum
Rostlina, která pochází z Jižní Afriky, má velký vliv na stabilizaci nálady a působí jako antidepresivum díky vysokému obsahu kanabigerolu (CBG), který se taky nachází v konopí.
Helichrysum byl zkoumán italským chemikem Giovannim Appendinem, který výsledky svého výzkumu prezentoval i na mezinárodné konferenci International Cannabinoid Research Society. Během výzkumu v rostlině objevil látky podobné kanabinoidním zloučeninám, začínajíc aromatickými kyselinami. Helichrysum se proto používá během afrických rituálů a ceremónií při tvorbě kouře, protože má podobný psychotropní efekt jako některé kanabinoidy.
Jaterník – Radula Marginata
Tato rostlina, která pochází z Nového Zélandu, obsahuje vysoké množství kyseliny perrottetinenické, která je velmi podobná THC (psychoaktivní sloučenina v konopí). Předpokladá se, že se jako THC, váže na receptory CB1, i když není známo, že by jaterník měl psychoaktivní účinky. Jaterník se však používá na léčbu bronchitidy a v minulosti se taky využíval na zmírnění potíží se žlučníkem, játry a močovým měchýřem.
Kakao – Theobroma cacao
Kakao má mnoho terapeutických vlastností a je známe taky jako silná a chutná superpotravina. Kakao ovlivňuje endokanabinoidní systém tím, že deaktivuje enzym FAAH, který obyčejně snižuje účinek endokanabinoidu zvaného anandamid. Anandamid je přirozená verze THC, kterou si lidské tělo vytváří samo. Konzumace čokolády zvyšuje hladinu anandamidu v mozku, protože FAAH enzym je méně aktivní.
Výsledek je stav podobný tomu, co mnoho lidí zažívá při kouření konopí – stav uvolnění a štěstí – i když účinek není ani zdaleka tak silný jako u THC. Vědci z Institutu neurologických věd v San Diegu potvrdili tvrzení, že čokoláda obsahuje 3 sloučeniny, které působí jako léčivé kanabinoidy.
Pepřovník černý – Piper nigrum
Známa aromatická molekula nebo-li terpen, odborně zvaná beta-karyofylen (BCP), která se nachází v esenciálních olejech této rostliny a je ve vysokém množství obsažena i v pepřovníku černém působí jako kanabinoid. Stejně jako i jiné kanabinoidy rostlinného původu, i BCP se váže na receptory CB2 a pomáhá zmírňovat záněty. Různé studie naznačují, že BCP by se mohlo používat při léčbě artridy a osteoporózy a potencionálně by mohl taky zvýšit účinost některých léků proti rakovině.
Autor článku: Ondřej Šťovíček