Müsli pro koně – vyzkoušejte krmivo s konopím

Ve snaze krmit koně co nejpřirozenějším způsobem je v poslední době kladen důraz na krmiva s nízkým obsahem obilovin, případně zcela bez obilnin, bez melasy, bez chemických vitamínů, minerálů, aromat, barviv a konzervantů. Protože je těchto „zdravých“ krmiv na trhu opravdový nedostatek, rozhodli jsme se pro Vaše koně vymyslet speciální krmivo s konopím: Konopné müsli pro koně.

Zdravé krmivo pro koně = konopné müsli 

Krmení koní müsli

Chovatelé koní jsou často mylně přesvědčeni, že se potřebné živiny naleznou v granulích a müsli je jen "luxusní pochoutka". Přesně proto často koním podávají granule jako „hlavní chod“ a müsli jim slouží spíše pro zpestření jídelníčku koně. Müsli je ale plnohodnotné krmivo a lze ho srovnat s granulemi. Dá se tedy považovat jednak za doplňkové krmivo, ale také jako kompletní krmivo.  Müsli je doplněk živin, které chybí v objemovém krmivu.

Představujeme Vám: Konopné müsli pro koně

Vzali jsme v potaz všechny nároky na výživu koní a chtěli na trh uvést něco, co bude splňovat základní požadavky na výživu a zároveň budete vědět, že Váš kůň má ve svém kyblíčku vždy jen to nejlepší. Konopí je ve výživě koní velmi důležité! A právě proto vzniklo: Konopné müsli pro koně od Zelené Země, které je bez obilnin, obsahuje vyvážené suroviny z 99 % českého původu, protože podporujeme lokální výrobce.

.

Konopného müsli pro koně – složení a účinky

Za kvalitu složení konopného müsli ručíme. Jedná se o vyvážené 100% přírodní krmivo bez obsahu konzervantů, ovsa a melasy. Nemusíte se bát ani přítomnosti plísní či prachu. Najdete v něm pouze kvalitní konopné otruby, konopný olej a směs pečlivě vybraných surovin včetně bylinek.

Úžasným benefitem müsli od Zelené Země je i snadná příprava, protože se nemusí namáčet. Takže pro vašeho miláčka připravíte krmení doslova během mrknutí oka.

Jednotlivé složky v konopném müsli a jejich účinky

Vojtěška

o sklízena začerstva, zaručuje obsah aminokyselin a vitamínů A, B a E

Konopné otruby

o s vysokým obsahem vlákniny (75 %), zaručují kvalitní zažívání a vyprazdňování

Konopný olej

o obsahuje ideální poměr omega 3–6–9 nenasycených mastných kyselin, působí příznivě na kůži a srst zvířete, podporuje správnou funkci trávení

Lněné výlisky

o zdroj lignanů, působí antioxidačně

Corn flakes

o další zdroj vitamínu B a zároveň zaručují dobrou stravitelnost müsli

Jablečné výlisky

o posilují imunitu

Mrkev obecná

o známá pro vysoký obsah karotenu, vitamínu B

Řepa červená

o příznivě působí na žaludek, játra i žlučník

Karob

o působí proti průjmům a problémům s trávením či vylučováním, podporuje přirozený stav kůže, srsti, kopyt, má schopnost ničit bakterie a viry, hypoalergenní

Citrónová tráva

o schopnost snižovat cholesterol a podporovat zažívání

Pro koho je a není konopné müsli vhodné

Dle doporučení odbornice na koňskou výživu paní Bc. Lucie Hájkové je konopné müsli vhodné pro všechny kategorie koní. Zejména pak pro koně s potřebou stabilizace trávení, u koní trpících letní vyrážkou, pro koně s váhovým deficitem nebo pro mladé a rostoucí koně i poníky.

„Konopí v různých formách (otruby, výlisky - pokrutiny, olej i celá semínka) je mou oblíbenou složkou při sestavování krmných plánů.“ 
Bc. Lucie Hájková
odbornice na výživu a krmení hospodářských zvířat

Trápí-li vašeho čtyřnohého miláčka zažívání, pak je pro něj konopné müsli více než vhodné. Pokud je ovšem váš kůň ve vyšší sportovní zátěži, zvolte raději krmivo s vyšším obsahem energie v podobě obilovin (ječmen, oves apod.).

Dávkování konopného müsli

Vhodné dávkování je nutné přizpůsobit konkrétní velikosti, kondici a zátěži vašeho koně. Obecně se však denní dávka pohybuje od 800–1500 g/den.

V létě můžete, vzhledem k dostupnosti pastvy, krmnou dávku snížit a v zimě naopak zvýšit.

Pokud ještě váháte se zařazením konopného müsli do jídelníčku Vašeho čtyřnohého přítele, ale zároveň mu rádi přilepšíte, doporučujeme použít některou z komponent konopného müsli: konopné otruby a pokrutiny nebo konopný olej.

Na co si dát v případě výběru vhodného müsli pro koně pozor?

Rozhodně stojí za to se podívat i na poměr vápníku a fosforu. Když totiž převažuje fosfor, nejsou tato krmiva vhodná jako hlavní krmný zdroj dlouhodobě. Může se pak stát, že okyselují organismus a vedou k nerovnováze nejen v zažívání.

Vždy pečlivě zvažte, zda krmná směs postavená na obilovinách je pro vašeho koně opravdu vhodná. Zaměřte se na stravitelnost jednotlivých složek a obsah vlákniny, vitamínů a minerálů. Ideálně zkonzultujte obsah vybrané směsi s odborníkem.

Při výběru müsli pro koně nejspíše narazíte i na různé druhy otrub, semen, pokrutin, zeleniny a ovoce, s bylinkami či oleji. Zde si dejte pozor na použité množství. Někdy jsou zařazeny čistě pro „zaujetí zákazníka“ a v hotovém krmení jsou v tak zanedbatelném množství, že účinek je opravdu mizivý. Vyzkoušejte konopné müssli v kombinaci s CBD oleji pro koně.


Autor článku: Lucie Garabášová

 

Používáme ověření věku Adulto